Nie ufają ci inni? Nie pojedziesz pociągiem. “Black Mirror” w Chinach staje się faktem

Social Credit System w Chinach wreszcie zaczyna działać. Władze zapowiadają, że od 1-ego maja ci obywatele, którzy w społecznym rankingu znajdą się za nisko, nie pojadą pociągiem, ani nie kupią biletów lotniczych. “Black Mirror” staje się faktem.

Różowa wizja przyszłości przedstawiona w pierwszym odcinku trzeciej serii “Black Mirror” jest różowa tylko wizualnie. Tak naprawdę wcale nie jest “różowo” – każda społeczna interakcja owocuje oceną wystawianą w wirtualnym systemie, wzajemnie przez biorących udział w zdarzeniu.

Kupujesz w sklepie chleb. Po wyjściu oceniasz ekspedientkę – doradziła ci odpowiedni do twojej diety bochenek? uśmiechnęła się? pożyczyła miłego dnia? dostanie pięć gwiazdek. A może miała gorszy dzień i podając bułki nawet na ciebie nie spojrzała? źle wydała resztę? zasłużyła na jedną gwiazdkę, góra dwie… Trzeba jednak pamiętać, że ekspedientka tobie też wystawi ocenę. A ilość punktów w ogólnym rankingu decyduje o tym czy możesz skorzystać z różnych benefitów, może także ograniczyć twój dostęp do wielu rzeczy.

Tak wyglądało to w telewizyjnym serialu, który w każdym odcinku przedstawia inną wizję przyszłości. Okazuje się jednak, że przyszłość, o której mówi “Black Mirror” już się dzieje.

O podobnym systemie zwanym Social Credit System Chiny mówiły już kilka lat temu, ale dopiero w 2017 roku zdecydowały się wprowadzić SCS w życie. Uruchomiono pilotażowy program, do którego można było zgłaszać się dobrowolnie. Szybko zgłosiło się kilka milionów Chińczyków. Dobrowolnie. Chiny, dzięki wielkim koncernom IT tj. Tencent czy Alibaba (odpowiedzialnymi za mobilne płatności czy aplikację WeChat), zaczęły też gromadzić coraz więcej danych o swoich mieszkańcach. Monitorowanie każdego momentu życia będzie skutkowało punktami, a to ile obywatel zdobędzie punktów, będzie skutkowało… no właśnie czym?

Jak donosi agencja Reuters, Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform poinformowała w piątek, że od 1-ego maja 2018 roku, SCS zacznie karać obywateli źle ocenianych w systemie. Na początek ma sprawić, że osoby, które popełniły “złe uczynki” nie będą mogły korzystać z pociągów, ani kupić biletu na samolot. Czym są “złe uczynki”? Podróżowaniem z nieważnym biletem, paleniem w pociągu czy fałszywym zawiadomieniem o ataku terrorystycznym. To też oszustwa finansowe czy nie uiszczenie grzywny.

To jednak dopiero początek. System Wiarygodności Społecznej w Chinach ma działać w pełni w 2020 roku.

 

 

 

Dodaj komentarz

Back to Top
%d bloggers like this:
Przejdź do paska narzędzi