KazimirApp – twój przewodnik po Kazimierzu

Wiesz kim była Esterka? Słyszałeś, że w „okrąglaku” była kiedyś rytualna ubojnia drobiu? Chcesz sprawdzić gdzie mieszkał legendarny Wampir z Krakowa? Gdy następnym razem wylądujesz na Kazimierzu, pobierz aplikację Kazimir, by odkryć tę dzielnicę na nowo.

kazimir2Kazimierza nie trzeba nikomu przedstawiać. Już dawno stał się, zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i turystów obowiązkowym punktem na mapie miasta. Gdy Rynek Główny zaczął być zbyt mainstreamowy, to właśnie na Kazimierzu zaczęto umawiać się na piwo ze znajomymi czy biznesowe lunche. W plątaninie uliczek każdy znajdzie miejsce dla siebie. Zapiekanki  od Endziora na Placu Nowym są równie kultowe jak kiełbaski z Nyski pod Halą Targową. Kazimierz jednak przez to bardzo nam spowszedniał. Jedząc mule i francuską zupę cebulową w Zazie, przegryzając frytki belgijskie na św. Wawrzyńca czy zachwycając się sushi w Edo Sushi Bar często zapominamy, że ta dzielnica kryje w sobie bogatą historię. I mimo, że jesteśmy tam bardzo często, nie zdążyliśmy się w nią zagłębić.

Czas to zmienić. A najprościej z aplikacją Kazimir, którą możesz mieć zawsze pod ręką w swoim telefonie. Bardzo estetycznie wykonana oprowadzi cię po najważniejszych punktach Kazimierza, opowie, co było tam kiedyś, a co znajduje się dziś. Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste, przesuwając strzałką w prawo możemy dowiedzieć się, co aktualnie znajduje się w konkretnych miejscach (to wbrew pozorom nie takie oczywiste: ile wiesz o znajdujących się na Kazimierzu muralach? zaglądałeś kiedyś do Domu Modlitwy przy Meiselsa?). Natomiast klikając strzałkę po lewej stronie, cofniemy się w czasie – o kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Poczytamy o przeszłości budynków, historii dzielnicy, a także zobaczymy zdjęcia dokumentujące przeszłość.

Aplikacji towarzyszy także mapa, która wskaże opisywane w niej ulice. Ten element mógłby jednak dużo zyskać gdyby był zintegrowany z opisami miejsc (odsyłał do nich po kliknięciu), a także wykorzystywał nawigację.

Warto jednak pobrać aplikację na swojego Androida bądź iOS i jesiennymi popołudniami powłóczyć się po Kazimierzu, spoglądając z innej perspektywy na dobrze znane budynki, place i ulice.

kazimie4

Dodaj komentarz

Back to Top
%d bloggers like this:
Przejdź do paska narzędzi